Ordu Valiliği
Ordu Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Ordu Valiliği
Ordu Valiliği

ATIK BEYANINDA SÜRE UZATILMASI

08 Nisan 2022
ATIK BEYANINDA SÜRE UZATILMASI

ATIK BEYANINDA SÜRE UZATILMASI

Bilindiği üzere; her yıl olduğu gibi Atık Yönetimi Yönetmeliği, 9.Maddesi (ğ) bendi gereğince Atık Yönetim Uygulaması (ATYÖN)/Atık Beyan Sistemi (TABS) 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile kullanıma açılmış ve 31 Mart 2022 tarihi itibariyle kapatılmıştır. 

Sistemden kaynaklı olarak beyanını yapamayan ve bu durumu beyan süresi içerisinde resmi olarak bildiren tesislerin problemlerinin giderilmesini sağlamak için de bir defaya mahsus olmak üzere 5 iş gününü geçmeyecek şekilde Atık Yönetim Uygulaması üzerinden uzatma süresi verilecektir. Eksik beyan veren firmaların beyanları için TABS onay kaldırma işlemleri talepleri Atık Yönetim Uygulamasının (TABS/MOTAT/KBS) sorun bildir bölümünden yapılabilmektedir.

Bakanlığımız Entegre Çevre Bilgi Sistemine kaydı bulunmayan atık üreticileri ise;

Atık beyanlarını yapabilmesi için "Entegre Çevre Bilgi Sistemine" kayıtlarını https://ecbs.cevre.gov.tr adresine girerek oluşturmaları, uygulamalardan Atık Yönetim Uygulamasının (TABS/MOTAT/KBS) olarak tesisin kaydedilerek, "Atık Beyan Formu" uygulaması seçilmesi ve "Entegre Çevre Bilgi Sistemi Kayıt Başvuru Formu" ile İl Müdürlüğümüze başvuru yapılması gerekmektedir. Bu nedenle "Entegre Çevre Bilgi Sistemi Kayıt Başvuru Formu"nun en kısa sürede Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir.

Ayrıca İlimiz sınırları içerisinde tıbbi atık üreticilerinin beyanlarını geçmiş yıllarda verilen beyanlara uyumlu olarak (kapasite artışı göz önüne alınarak), eksiksiz olarak beyanlarının yapılması gerekmektedir. Beyan girişi yapmayan tıbbi atık üreticilerinin Müdürlüğümüze başvurmaları halinde uzatma süresi tanımlaması yapılacak ve bu süre içerisinde beyanlarını tamamlamaları gerekmektedir.

Beyan dönemimin kapanması ile birlikte Müdürlüğümüzce Atık Yönetim Uygulaması üzerinden listelenmiş ve mükerrer kayıtların olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda atık beyanını yapan ancak birden fazla kaydı bulunan tüm tesislerin bu konu ile ilgili Müdürlüğümüze dilekçe vermeleri, dilekçe içeriğinde mükerrer olan tesise ait  Çevre Kimlik Numarasının (ÇKN) belirtilmesi ayrıca dilekçe ekinde beyan yaptıklarını ispatlayan atık beyan formunun sunulması gerekmektedir.

Bakanlığımız entegre çevre bilgi sitemine kaydı bulunan ancak tehlikeli ve/veya tehlikesiz atık beyanında bulunmayan tüm firmaların ivedilikle Müdürlüğümüze sistem açılışı için başvurması gerekmektedir.

-----''ATIK BEYAN SİSTEMİ (TABS) İZLENECEK ADIMLAR''-------

http://motatkds.cevre.gov.tr/MotatKDS_video/tabs_beyan_49824437.pdf

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır