Ordu Valiliği
Ordu Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Ordu Valiliği
Ordu Valiliği

5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri

06 Haziran 2018
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri
5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri

İl Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZTÜRK, İdari kadronun katılımıyla Valimiz Sayın Seddar YAVUZ makamında ziyaret edilerek günün anlam ve önemi ile ilgili istişarelerde bulunulmuştur.

Sayın Valimiz; Müdürlüğümüz tarafından organize edilen 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında İlimiz genelinde ilk ve ortaokullar arası resim yarışmasında dereceye giren öğrencileri kabul ederek, ödüllerini verdi.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ödül töreninde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, Dünya Çevre Günü’nü kutlayarak, dereceye giren öğrencilere başarılar diledi. 

Karadeniz’in, eşsiz doğasıyla, masmavi ve berrak deniz suyuyla, uçsuz bucaksız yaylalarıyla ve türkülere konu olmuş dereleriyle bir doğa harikası olduğuna dikkat çeken Vali Yavuz, böylesine bir güzelliğin, sonraki nesillere aktarmanın en temel görev ve sorumlulukları olduğunu söyledi. 

Çevrede meydana gelen herhangi bir olumsuzluğun dünyanın başka bir bölgesini de etkilediği belirten Vali Yavuz, “Bugün, çevre hassasiyetini en çok kullanan ülkelerin, çevreyi en çok kirlettiğini buradan ifade etmek isterim. En çok adalet, özgürlük diyen ülkelerin, en çok adaletsizlik ve özgürlükleri yok ettiğini de söylemek isterim. O yüzden bu sihirli kavramlar, güzel kavramları istismar edenlere ve yok edenlere bir itirazımız var. Küresel ısınma dahil olmak üzere dünyadaki bütün çevresel sorunların ana kaynağı gelişmiş ülkelerdir. Gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkeler sanıldığı gibi değildir. O yüzden de son dönemde sürdürülebilir kalkınma denen bir kavram kullanılıyor. Nedir bu sürdürebilir kalkınma? Çevreye uyumlu halde, yani çevreye zarar vermeden kalkınmamız gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu konuda önemli hassasiyetler gösteriyor. Elbette eksiklerimiz, noksanlarımız var. Ama çok şükür ki, bugün artık nehirlerimize, ırmaklarımıza, denizlerimize kanalizasyonlar akmıyor. Çok önemli bir şey bu. Hatırlayın eski Türkiye’yi. Eski Türkiye’de bütün atıkların ırmaklara, denizlere akıtıldığı bir Türkiye vardı. Bugün artık Türkiye bunların çoğunu geride bıraktı” diye konuştu.

 

“ÖRNEK İŞLER YAPMAYA MECBURUZ”

 

Konuşmasının devamında öğrencilere bazı tavsiyelerde bulunan Vali Seddar Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz dünyadaki son evrensel ve emperyal imparatorluğun sahibiyiz. Dünyayı yönetmiş bir milletin evlatlarıyız. Dolayısıyla biz, daha çok söz söylemeye, daha çok iyi işler, örnek işler yapmaya mecburuz. Eğer bunu gerçekleştiremez isek, ecdadımıza olan sorumluluğumuzu yerine getiremeyiz. O yüzden bu sevgili evlatlarımız bizim yaptıklarımızın daha iyisini yapacak. Her bir Türk evladı, kendini bildiği andan itibaren aziz Türk milletine hizmet etme noktasında hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacak, bir ülkü ve idealle yetişecek. Söz konusu olan aziz Türk milleti ve Türk devleti olduğunda, her zevkinden, her konforundan vazgeçecek. Ay yıldızlı bayrağını gördüğü zaman gözleri yaşaracak, İstiklal Marşımız okunduğunda tüyleri diken diken olacak bir nesil bekliyoruz biz bu ülkede. Ama bunların sadece edebiyatını yapan değil, bizatihi hayatına uygulayan, icra eden bir yaklaşım. İşte idealizm öyle bir şeydir ki, her bir alanınızı sarar. 

Dünyadaki değişiklikleri yapanlar tembeller değil, keyfine düşkünler değil, ideali olanlardır. O yüzden bizim idealimiz var. Aziz Türk Milletinin her bir ferdinin bir ideali olmalı. Bu ideal de, insanlığa hizmet etmek olmalı. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun herkesi seven, bunları sadece sözle ifade eden değil, hayatına uygulayan bir nesli tekrar inşa etmeliyiz. O zaman görecekseniz ki, canlıya cansıza merhamet eden, çevreyi kirletirken ya da çevreye zarar vereceğini düşündüğünde endişe duyan, korkan bir nesil yetiştirmiş oluruz. Duyarlılık ve hassasiyet budur. O yüzden kâmil insan yetiştiremediğiniz sürece çevreyi de koruyamazsınız, insan hak ve hürriyetlerini de koruma altına alamazsınız. Bir kez daha çevre gününüzü kutluyorum, tebrik ediyorum ve çevre sorunlarının en az dolduğu, yaşandığı bir dünyada yaşamak istediğimizi ifade etmek istiyorum.”

Vali Seddar Yavuz daha sonra 5 Haziran Dünya Çevre Günü Dolayısıyla düzenlenen resim yarışmasında ilkokullarda birinci olan Altınordu Çamsan İlköğretim Okulu 2/A sınıfı öğrencisi Hayat Sude Atasever, Ünye Kaledere ilköğretim Okulundan ikinci ve üçüncülüğü elde eden 4/D sınıfı öğrencisi Kudret Şuayip Demir ile 4/D sınıfı öğrencisi Buse Sağlam’a tablet, bisiklet ve akıllı saatlerini takdim etti.

Vali Yavuz ayrıca ortaokullar arası resim yarışmasında dereceye giren Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu 7/L sınıfı öğrencisi Sıla Özyürek, Aybastı Atatürk Ortaokulu 8/C sınıfı öğrencisi Ayyüce Yediyıldız ile İkizce Şehit Hüseyin Akar ortaokulu 7/B sınıfı öğrencisi Sudenur Yamak’a da dizüstü bilgisayar, tablet ve bisikletlerini vererek tebrik etti.

Ayrıca 5 Haziran Dünya Çevre Günü İftar Yemeği Programı düzenlenmiş olup, İftar Yemeğine Sayın Valimiz başta olmak üzere Vali Yardımcılarımız, protokolüm değerli üyeleri, Müdürlüğümüz personeli ve çok sayıda vatandaşımız katılmıştır. İftar programı öncesi bir konuşma yapan İl Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZTÜRK Dünya Çevre Günü’nü kutlayarak iftar programına katılanlara teşekkür etti.

5 Haziran Dünya Çevre Günü Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oy birliği ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Hızlı nüfus artışları, bilinçsizce doğaya attığımız sanayi atıkları, evsel atıklar, ilaç atıkları, plastik ürünler ve sağlıksız kentleşme; hava, su ve toprak kirliliğine neden olmakta ve dünyanın tabi dengesinin bozulmasına yol açarak tüm insanlığın geleceğini ve doğal hayatı tehdit etmektedir.

Hepimizin ortak yaşam alanı olan çevrenin korunması, suyumuzun, toprağımızın, havamızın temiz olabilmesi için başta geleceğimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun tüm fertlerine önemli görevler düşmektedir. Bu kapsamda sanayileşme ile birlikte kalkınma sağlanırken çevreye uyumlu ve çevreyi koruyan teknolojiler tercih etmeliyiz. Çevrecilik ile iktisadi çıkarları buluşturan ekolojik sektörler oluşturmalıyız. Böylelikle gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz.

Hedefimiz İlimizi “Yaşanabilir Çevre ve Marka Şehirler” anlayışı içerisinde geleceğe taşımaktır. Bu amaca ulaşmak için sanayileşme ile birlikte kalkınma sağlanırken çevreye uyumlu ve çevreyi koruyan teknolojiler tercih etmeliyiz. Böylelikle gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz. Hep beraber çevre kirliliğini önlemek ve daha temiz bir Ordu, daha temiz bir Türkiye ve daha temiz bir dünya için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, hepinizin “ 5 Haziran Dünya Çevre Günü” nü en içten dileklerimle kutlar saygılar sunarım.

 

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır