Ordu Valiliği
Ordu Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Ordu Valiliği
Ordu Valiliği

HES Can Suyu İstişare Toplantısı

21 Şubat 2019

HES Can Suyu İstişare Toplantısı

İlimizde 15 adet işletmeye alınmış hidroelektrik santrali bulunmakta olup zaman zaman bu HES’lerin yeteri kadar can suyu bırakmadıkları dere yataklarını kuruttuklarına ilişkin şikâyetler Müdürlüğümüze gelmekte ve yerel medyada yer almaktadır.

Bilineceği üzere; söz konusu HES’lerin akarsu yatağına bıraktıkları su miktarları akım gözlem istasyonlarından alınan veriler doğrultusunda değerlendirilmekte olup, bu değerlendirilmelerin yapılması esnasında çeşitli tereddütler oluşmaktadır. Bu sebeple işletme aşamasında bulunan HES’lerle ilgili olarak can suyu miktarlarının netleştirilmesi, HES’lerle ilgili görülen problemlerin çözümü için 13.02.2019 tarihinde paydaş kurum ve işletmelerim katılımıyla “HES’lerin Mansap Etkileri” konulu toplantı Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir.

Toplantı sonucunda; HES’lerin cansuyu miktarlarının Kurumlardaki uyumsuzluğunun ortadan kaldırılması ve HES’lerin cansuyu miktarlarının yenilenmesi konusunda tüm paydaşların görüşü alınarak gerekli iş ve işlemler tesis edilecektir.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır